A mostani blogbejegyzés sokakat érintő témát próbál körbejárni. Ennek ellenére azt gondolom, hogy elsősorban hölgyek fogják elolvasni. Miért is? Mert a férfiak számottevő hányada elfogadás helyett csak elvárásokat szokott az arcába kapni. Számomra tehát érthető, hogy egy részük köszöni szépen, de inkább az automatikus "továbbgörgetést" választja.
Mit értek el nem fogadás alatt? Konkrétan azt, hogy számos családban és munkahelyen a férfi nem érzi megbecsülve magát. Az igazsághoz az szintén hozzátartozik, hogy egyesek az elutasítottságukat a szemet szemért, fogat fogért alapon - részben tudattalanul - vissza is adják...
Lehetne tovább boncolgatnom a "szkippelőket", de nem teszem. Optimista vagyok! Mivel kevés a férfi pszichológus, így abban a kiváltságban van részem, hogy az internet "piacának" jóvoltából, a munkám közel felében, férfiak tisztelnek meg a bizalmukkal. Népes táborról van szó! A többség főként a "stoptáblás" nehézségekben látja be, hogy nemcsak az autójuknak lehet szüksége szerelőre, hanem adhatnak maguknak jót azzal is, ha a ki nem mondott gondolataikat és kételyeiket valakivel megosztják. Azt tapasztalom, hogy a hozzám forduló férfiak döntő része értékválságban van és magányos. A kapott figyelemmel és őszinteséggel azonban képesek a mindennapjaikat olyan mederbe terelni, amelyen keresztül könnyebben tudják az életüket élvezni! Az első sorsfordítás akkor történik meg, amikor a férfiben felmerül, hogy neki is kijár az öröm! Mindannyian megérdemeljük ezt! Persze nemcsak mi - férfiak -, hanem a hölgyek és a gyermekek szintúgy!
Ennek a tisztázó folyamatnak a része - többek között - a családos férfi szerepeinek az "átvilágítása". Melyek azok?
- férfi,
- férj,
- apa,
- családfenntartó,
- fiú (szülei fia),
- testvér,
- rokon,
- barát,
- logisztikai és háztartásbeli "üzlettárs",
- családi programokban betöltött szerep,
- munkavállaló/munkaadó,
- munkatárs,
- egyéb.
Az előbb felsorolt szerepeket lehetséges egy ábrába belesűríteni. A "szereptorta" feladathoz egy üres papírt kell elővenni, majd rajzolni bele egy nagy kört. Fel lehet osztani cikkere úgy, hogy azok nagysága érzékeltesse a megfelelő arányokat! Aki gondolja, ki is színezheti.
Érdemes arra felkészülni, hogy általában senki sem áll meg egy körnél...
Mi az általános tapasztalat?
A különböző szerepekben az egyensúly megtalálása nem magától értetődő. Mivel a házastársak eltérő családmodellekből jönnek, így egyáltalán nem evidens a kölcsönösen élhető arányok megtalálása.
Az együttműködés mondjuk már egy későbbi fázis...
Először a férfinek magában kell mindazzal szembenéznie, majd felelősséget vállalnia, ami van, illetve nincs.
Az általános konzekvenciák megosztása helyett jöjjön pár tisztázó kérdés - szerepenként!
- Férfiként tudsz-e magadra időt fordítani? Van-e hobbid? Mit sportolsz? Figyelsz-e a megjelenésedre? Tudatosan milyen módon lazítasz? Az önelfogadás terén hol tartasz?
- Férjként hogyan erősíted a feleségeddel a kapcsolatot? Szoktál neki bókolni? Vele beszélgetni?
- Apaként mennyire jellemző-e Rád az aktivitás? Van-e saját programod a gyermekeiddel?
- Szüleid fiaként hogyan gondoskodsz a nagycsaládodról? Mit adsz a szüleidnek?
- Tudatosan tartod-e a kapcsolatot a testvéreiddel?
- Hogyan működteted a barátságaidat? Ezekben inkább elvársz vagy adsz?
- A házimunkában részt veszel-e?
- A közös családi programokhoz mit teszel hozzá?
- Munkatársként hogyan ápolod a kapcsolataidat?
- Ha hiszel Istenben, szoktál-e rendszeresen imádkozni?
Végigolvasva az előző kérdéseket, remélem találtál benne olyat, amely megszólított. Egy pici változtatás pont elég ahhoz, hogy ráérezz arra: van erőd az elégedettebb élet felé lépegetni! Ez napi feladat és senki sem fogja helyetted megtenni! Ha pedig elkezded jobban érezni magad a bőrödben, akkor idővel ezt fogja a környezeted is visszatükrözni. Persze lesznek egyesek, akik nem fognak az örömödnek örülni. Nekik a régi, "terhelt" éned kellene! Magyarázkodás helyett, engedd meg nekik, hogy más irányba mehessenek tovább..
Megérdemled férfiként az egyensúlyt!
Dr. Domján Mihály
https://www.instagram.com/dr.domjan
Ehhez a témához kapcsolódóan az alábbi bejegyzéseket ajánlom:
- Szerelem utolsó fillérig
- Minőségi idő a családban
- Miért maradsz benne a rossz kapcsolatokban?
- A cégen belüli kulcsemberek megtartása
- Vezetőként szorongva?!
(Képek forrása: pixabay.com)